Çarşamba, Eylül 30, 2009

Kafa kafaya - bir sörf kazası

Sanıyorum 3 hafta önce sert sayılabilecek bir rüzgarlı Pazar günü 17:00 civarıydı. Karşıdan geri dönüyordum ve tam anlamıyla kendi seviyemde erişebildiğim en yüksek hızın cazibesine kaptırmıştım kendimi. 50-60m kadar önümde yelkenlerinden anladığım kadarıyla profesyonel (ya da advance) olduklarını düşündüğüm ve oldukça hızlı seyreden iki kişi vardı. Birde gybe attılar, rüzgar altına kırarak kurtulmaya çalıştıysam da başaramadım.

Kafa kafaya çarpıştık. Çarpışma anı ve sonrasında yaklaşık 3-4 saniyeyi hiç anımsamıyorum. Kendime geldiğimde elim kafamda, diğer arkadaşın sesini duydum yalnızca;

"Are you OK?"

İstemsizce “yes” dedim ve gayri ihtiyari board ve yelkenine baktım, sonradan ihtiyacım olursa diye (ne olacaksa :) )

Benim yelken ve boardda bir hasar yoktu, onun boardu (F2) sanıyorum ya kırıldı ya çatladı.

Neyse, 5-10 dk suda kaldım öylece şaşkınlık ve şokun etkisiyle. Sonra sahile döndüm. Kafamın tam arkasından darbe almıştım, biraz şişmişti. Görünürde başka bir hasar yoktu açıkçası. Arkadaşım Başak, "gördün mü, kafa kafaya kötü girdi birileri" dedi. Hem gülüp hem kızarak "bendim, aferim insan döner bir bakar yaralı var mı diye" serzenişte bulundum hafifçe.. 15-20dk kadar sonra tekrar suya döndüm. Akşam ağrı nedeniyle acil servise gittim, bulantı/görme bozukluğu/uyku hali yoksa kontrollü şekilde uyumayın belli bir saate kadar dedi doktor hanım.

Gece geç yatılmış, rüzgar güzel diye sabahın köründe kalkılmış, öğleden sonra ne yemek ne su, hep surf üzerinde geçmiş, yorgun bir vucut.. Dedim uykum var bundan, bulantı olabilir şundan, yorgunluk ondan.. Neyse gülüp çıktık hastaneden, şikayet olursa MR/tomografi gibi birşey çektirmem gerekiyormuş.

Neyseki tomografi gerektirecek bir şey olmadı. Ertesi gün kalktığımda sol kolum şişmişti, boynumu hareket ettiremiyordum ve sol ayak bileğimdeki ağrı nedeniyle merdivenlerden inemiyordum. Sol ayak bileğim bugün dahi, halâ ağrımakta malesef..

Çok ucuz atlattığımı düşünüyor ve şükrediyorum. Ancak buradaki yazıda belirtilmiş olan önlemlerden hiçbirinin olmadığı bu kadar kalabalık bir ortamda her tür kaza yaşanabilir ve bu seviyesi orta olsun advance olsun herkesin başına gelebilir.

Geçenlerde yanıbaşımızda bir amca, farklı bir nedenden kalp krizi geçirerek vefat etmişti. Ambulans dahi 20-25dk sonra ancak gelebilmişti.

Umarım gereken önlemler geç olmadan alınabilir Alaçatı’da.

 

IQ’t

2 yorum:

jasmin dedi ki...

Geçmiş olsun

IQ't dedi ki...

Teşekkürler.
Araba kazası gibi, çarpma anında ne kadar hızlı gittiğini anlıyor insan..

Related Posts with Thumbnails